Matera Ceramiczne do Yerba Mate

W ofercie pracowni Mate Art Accessories mieszczącej się w Poznaniu dostępne są już ręcznie wykonane i jedyne w swoim rodzaju matera ceramiczne do Yerba Mate.

Przygotowanie warsztatu

Matera, które samodzielnie wykonujemy na kole garncarskim powstają z wysokiej jakości gliny kamionkowej. Proces powstawania takich, czy innych naczyń wymaga nie tylko odpowiednich narzędzi i sprzętu, lecz przede wszystkim umiejętności toczenia masy ceramicznej na kole garncarskim. Przyjmuje się, że czas potrzebny do nauczenia się tej techniki może wynosić od roku do dwóch lat. Można wywnioskować zatem, że całe przedsięwzięcie jest bardzo trudne i skomplikowane. To prawda. Jednak dla kogoś, kto lubi rozwijać zdolności manualne i rozwijać się w nowych dziedzinach artystycznych nie powinno być to problemem.

Matera ceramiczne Mate Art Accessories©

Początkowe trudności to skompletowanie profesjonalnych narzędzi ( przede wszystkim koło garncarskie i piec do wypału ceramiki) oraz zorganizowanie lub przystosowanie odpowiedniego miejsca na pracownię/warsztat. Są to sprawy, które należy przemyśleć w pierwszej kolejności. Bez tego nie pójdzie się dalej.

Matera ceramiczne

W naszej pracy, jak już wspominaliśmy, używamy wysokiej jakości gliny kamionkowej. Glina taka wypalona musi zostać dwukrotnie zanim przedmioty z niej wykonane zostaną przeznaczone na sprzedaż. Temperatura wypału mieści się w granicach 800 do 1240 stopni Celsjusza. Pierwszy wypał to wypał na biskwit, a drugi to wypał szkliwa.

Matera ceramiczne do yerba mate Mate Art Accessories szkliwione są odpowiednimi szkliwami przeznaczonymi do użytku spożywczego. Dzięki zastosowaniu szkliw efektowych matera uzyskują piękną glazurę zarówno wewnątrz naczynia jak i na zewnątrz.

Na szczególną uwagę zasługują grubsze ścianki, odpowiednie pojemności oraz kształty naszych mater ceramicznych, przypominające wyglądem tradycyjne naczynia do yerba mate!

Dzięki grubszym ściankom, matera ceramiczne nie parzą w palce (dołącz do grupy na FB i obejrzyj wideo: Test temperaturowy), co niestety jest ogromną wadą mater ceramicznych sprowadzanych z Chin, często widzianych w Polskich sklepach z akcesoriami do Yerba Mate.

Bardzo ważną sprawą było także uwzględnienie odpowiednich pojemności mater w naszej produkcji. Te sprowadzane z Chin mogą być co prawda dla niektórych dobre, ale ze względu na ich zbyt dużą pojemność (około 250-350ml!) i cienkie ścianki, nie są one zbyt często wybierane przez doświadczonych mateistów. Ze względu na niską cenę tych mater, daje się niestety złapać wielu początkujących osób. Potem takie osoby mówią, że yerba mate nie smakuje (za dużo suszu w naczyniu potęguje smak yerba mate), albo że nie polecają ceramiki, bo parzy ich w palce.

Dla tych wszystkich osób, mamy bardzo dobrą wiadomość. Nasze matera nie tylko mają grubsze ścianki ale także mają odpowiednie pojemności mieszczące się przeważnie w przedziale 130-200ml. Doświadczenie własne oraz innych mateistów z kilku letnim stażem sugeruje używanie właśnie takich mater. Można by powiedzieć, że pojemności te są najbardziej optymalne.

Cechy charakterystyczne

Poniżej zestawienie najważniejszych oraz odróżniających się (w porównaniu do innych produktów tego typu na rynku) cech naszych mater ceramicznych.

  1. Zastosowanie wysokiej jakości gliny kamionkowej,
  2. Grubsze ścianki, dzięki którym matero nie parzy w palce,
  3. Odpowiednie pojemności  zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych mateistów – 130-200ml,
  4. Unikalne szkliwienie.
  5. wzornictwo utrzymane w klimacie południowoamerykańskim,
  6. Sygnatura na spodzie lub na boku naczynia.
  7. Różnorodność kształtów naczynek

W ofercie oprócz mater ceramicznych do yerba mate w przygotowaniu są także inne akcesoria, jak na przykład czajniki i czarki do herbaty lub pięknie zdobione unikalne puszki na susz.

Chcieliby Państwo być na bieżąco lub wiedzieć więcej? Zapraszamy na profil na Facebooku oraz do zamkniętej grupy Yerba Mate Akcesoria, gdzie można swobodnie podyskutować i  w pierwszej kolejności publikowane są najnowsze materiały wideo oraz zdjęcia.