Co to jest Yerba Mate?

Yerba mate, herba mate, mate, także znany jako chimarrão, erva mate, indiańskie caá mati, caá mate – wysuszone, zmielone liście oraz patyczki ostrokrzewu paragwajskiego, niekiedy również świeże, przygotowane do robienia naparu popularnego głównie w krajach Ameryki Południowej (Argentynie, Paragwaju, Urugwaju, Brazylii), także w niektórych krajach Bliskiego Wschodu, głównie w Syrii i Libanie.

Ostrokrzew Paragwajski, z którego liści powstaje Yerba Mate (CC-BY-SA-3.0)

Ostrokrzew paragwajski (Ilex paraguariensis) – gatunek drzewa z rodziny ostrokrzewowatych (Aquifoliaceae Bartl.). Występuje w stanie dzikim w Ameryce Południowej (Brazylia, Argentyna, Paragwaj, Urugwaj. Nazwę (Ilex paraguarensis) tej roślinie nadał francuski botanik Auguste de Saint Hilaire w 1822 roku. Hiszpańska nazwa potoczna to yerba mate, a portugalska erva-mate. Jest to roślina uprawna, posiadająca właściwości lecznicze – liście, zawierają 0,9–1,8% kofeiny, oraz witaminy A, B1, B2, C, sole mineralne, inozytol, cholinę, kwas nikotynowy, flawonoidy.

Nazwa yerba mate, wymyślona najprawdopodobniej przez jezuitów, pochodzi od przekształconego łacińskiego słowa herba – ziele i mati co w języku keczua oznacza tykwę, w której parzy się ziele. Indiańska nazwa naparu to caá.

Działanie i wpływ Yerba Mate na zdrowie

Ostrokrzew Paragwajski – Ilex paraguariensis (Public Domain)

  • Yerba Mate jest ważnym źródłem polifenoli, które są substancjami o właściwościach przeciwutleniających (antyoksydanty),
  • Yerba Mate ma działanie obniżające poziom cholesterolu (LDL),
  • Yerba Mate ma działania ochronne wobec komórek wątroby
  • Yerba Mate stymulujące ośrodkowy układ nerwowy
  • Yerba Mate działa moczopędne i korzystne wobec układu krążenia
  • Yerba Mate wspomaga leczenie otyłości zmniejszając łaknienie
  • Yerba Mate ma działanie pobudzające dzięki zawartości kofeiny
  • Yerba Mate nie wypłukuje magnezu z organizmu, tak jak to robi kawa
  • Yerba Mate poprawia samopoczucie

Powyższe informacje są jedynie skrótowym opisem Yerba Mate i maja pomóc w łatwy sposób pomóc zrozumieć Co to jest Yerba Mate. Celowo nie chcieliśmy w tym miejscu przedstawiać zarysu historycznego samej Yerba Mate, o tym kto ją wynalazł oraz jak i przez kogo była używana, bo jest to materiał na odrębny obszerny artykuł.

Sposób przygotowania Yerba Mate oraz potrzebne akcesoria

Jeżeli interesuje Cię to, w jaki sposób zabrać się za Yerba Mate, co dokładnie potrzebujesz, aby zacząć i w jaki sposób przygotować susz do konsumpcji, zachęcamy Ciebie do przeczytania naszych pozostałych wpisów znajdujących się w dziale O Yerba Mate

Keep Calm And Drink Yerba Mate